აფბა: 2015 წლის ბიუჯეტი ეკონომიკური გარემოს გაჯანსაღებას ხელს შეუწყობს
24დეკემბერს, საინფორმაციო სააგენტო ,,რეპორტიორის\" პრეს-კლუბში „ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაცია - აფბას\" პრეზიდენტმა ნოდარ ჭიჭინაძემ ბრიფინგი გამართა, 2014 წლის ბიუჯეტის შესრულება და 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტი შეაფასა.
ახალგაზრდა ფინანსისტები მიჩნევენ, რომ ვინაიდან 2014 წლის საბიუჯეტო პროცესი დასასრულთან ძალიან ახლოსაა, განვლილი პერიოდის შეფასება უკვე შესაძლებელია. ნოდარ ჭიჭინაძის განცხადებით არსებული პრობლემების ფონზე, 2014 წლის ბიუჯეტის შესრულების ხარისხი ოპტიმალურია და სახელმწიფოს მიერ ნაკისრი ვალდებულებების უდიდესი ნაწილის შესრულებას უზრუნველყოფს.
,,მოგეხსენებათ, რომ 2014 წლისთვის შემოსულობები 9,105 მილიარდი ლარის დონეზე იყო დაგეგმილი, გადასახდელები კი - 9,080 მილიარდი ლარის დონეზე, მიმდინარე წლის 22 დეკემბრის მდგომარეობით კი შემოსულობების 95%, ანუ 8,570 მილიარდი ლარია მობილიზებული, გადასახდელებით ათვისების ხარისხი კი 91%-ს შეადგენს, რაც 8,261 მილიარდი ლარია. თუმცა, ჩვენ გვაქვს ინფორმაცია ფინანსთა სამინისტროსგან, რომ შემოსულობები 100%-ით იქნება მობილიზებული, ხოლო გადასახდელების ნაწილში შესრულება 95%-ის ფარგლებში იქნება. რა თქმა, უნდა ეს არ არის პოზიტიური ფაქტი, თუმცა ამ ეტაპისთვის ოპტიმალური გამოსავალია. ეს ნიშნავს იმას, რომ წლის ბოლოს, ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვას ადგილი არ აქვს და არ ექნება, შესაბამისად ამ მიმართულებით დესტაბილიზაციის საფრთხე, პირველ რიგში ლარის კურსთან დაკავშირებით, არ არსებობს.
მთავარი პრობლემას, რომელიც 2014 წლის ბიუჯეტის შესრულებას უკავშირდება, წარმოადგენს უცხოური გრძელვადიანი კრედიტების და ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტების ათვისება, რომელიც 11 თვის მდგომარეობით 60%-ის დონეზეა. ყველა სხვა მიმართულებით, როგორც საშემოსავლო, ისე ხარჯვით ნაწილში არსებითი და მწვავე პრობლემები, ბიუჯეტის შესრულების ოფიციალური ანგარიშის მიხედვით არ ფიქსირდება,\" - განაცხადა ,,აფბას\" პრეზიდენტმა ნოდარ ჭიჭინაძემ.
რაც შეეხება 2015 წლის ქვეყნის მთავარ საფინანსო დოკუმენტს, ჭიჭინაძის შეფასებით, მომავალი წლის ბიუჯეტი საკმაოდ ოპტიმისტურადაა დაგეგმილი. მისი თქმით, მთავრობა მომავალი წლისთვის შემოსულობების 8,5%–იანი მატებას გეგმავს, ხოლო გადასახდელები, მთლიანი ის თანხა, რასაც სახემწიფო მომავალ წელს დახარჯავს 7.3%–ით გაიზრდება. ჭიჭინაძემ აღნიშნა, რომ 2015 წელს ბიუჯეტის ზრდა მნიშვნელოვანწილად ეკონომიკური ზრდით იქნება განპირობებული, ანუ 2014 წლისგან განსხვავებით, როდესაც ძირითადად ვალდებულებების ზრდის ხარჯზე მოხდა ბიუჯეტის გაზრდა, მომავალ წელს ბიუჯეტის შემოსულობების ზრდის წყარო ეკონომიკური ზრდა იქნება.
,,2015 წლისთვის დაგეგმილია ბიუჯეტის შემოსავლების თითქმის 11%–იანი ზრდა, რომლის უდიდეს ნაწილს საგადასახადო შემოსავლები შეადგენს. საგადასახადო შემოსავლების 2015 წლის გეგმა 7,6 მილიარდ ლარს შეადგენს, რაც 2014 წლის გეგმურ მაჩვენებელს 11.4%–ით აღემატება. თუ გამოვრიცხავთ ინფლაციის ფაქტორს, რომელიც შემდეგი წლისთვის 5%–ის დონეზეა დაგეგმილი, გამოდის, რომ მომავალ წელს საფადასახადო შემოსავლები რეალურად 6.4%–ით გაიზრდება. თუმცა, მოგეხსენებათ, მომავალი წლისთვის მთავრობას ეკონომიკის 5%–იანი ზრდა აქვს დაგეგმილი, ამდენად, „აფბას\" შეფასებით საგადასახადო შემოსავლების ზრდიტ ტემპის გადაჭარბება ეკონომიკურ ზრდაზე, სავარაუდოდ, თამბაქოსა და ალკოჰოლურ სასმელებზე აქციზის მატებას უკავშირდება, ვინაიდან სხვა მიმართულებით ცვლილებები არ არსებობს.
რაც შეეხება გადასახდელებს, მთავრობა მომავალ წელს 6.2%–ით მეტ ხარჯს გაწევს, 16%–ით მეტს დახარჯავს არაფინანსური აქტივების ზრდაზე, 42%–ით მეტს ფინანსური აქტივების ზრდაზე, ხოლო ვალდებულებების დასაფარავად 419 მილიონი ლარი მიიმათება, რაც 2014 წლის გეგმურ მაჩვენებელზე 30%–ით ნაკლებია\" - განაცხადა ნოდარ ჭიჭინაძემ.
რაც შეეხება შრომის ანაზღაურებას, ჭიჭინაძის განცხადებით, მომუშავეთა რაოდენობის 4,6%–იანი ზრდის ფონზე (111 337 ადამიანიდან 116 442 ადამიანამდე), შრომის ანაძრაურებისთვის გამოყოფილი თანხა იზრდება 6,7%–ით, თითქმის 100 მილიონი ლარით - 1,318 მილიარდი ლარიდან 1,407 მილიარდ ლარამდე. 2013 წელთან შედარებით კი საბიუჯეტო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა გაზრდილია 6%–ით, ხოლო შრომის ანაზღაურებისთვის გამოყოფილი თანხა 18%–ით (220 მილიონი ლარით), დროის იგივე პერიოდში ეკონომიკა გაიზარდა მხოლოდ 8%–ით. „აფბას\" პრეზიდენტი მიიჩნევს, რომ  ქვეყანაში არსებული სოციალური ფონიდან გამომდინარე მიუღებელია სახელფასო ფონდის მსგავსი მატება. ეს პრაქტიკა იყო წინა ხელისუფლების დროსაც და სამწუხაროდ პრობლემად რჩება დღესაც. რაც შეეხება სხვა მიმართულებებს, ჭიჭინაძის განცხადებით, ყველა პრიორიტეტული სფერო მომავალ წელს გაზრილი დაფინანსებით შეხვდება. განსაკუთრებით აღსანიშნავია 1 მილიარდ 200 მილიონი ლარი, რომელიც ინფრასტრუქტურის მშენებლობას მოხმარდება. ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური ზრდისთვის ინფრასტრუქტურის განვითარებას გადამწყვეტი მნიშვნელობა გააჩნია.
,,მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ მომავალი წლისთვის ადგილი ექნება საბიუჯეტო დეფიციტის შემცირებას. ამდენად, 2015 წლის ბიუჯეტი იქნება უფრო ჯანსაღი და შესაბამისად მაკროეკონომიკური სტაბილურობის გამყარებას მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს. თუმცა ერთია რა წერია ქაღალდზე და მეორე – რა მოხდება რეალურად. ვიმედოვნებ, რომ ბიუჯეტის ათვისებასთა დაკავშირებული პრობლემები მომავალი წლისთვის აღმოიფხვრება და 2015 წელს ბიუჯეტი როგორც შემოსულობების, ისე გადასახდელების ნაწილში გეგმის მიხედვით შესრულდება\" - განაცხადა ,,ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაციის პრეზიდენტმა ნოდარ ჭიჭინაძემ.

AFBA: Budget of 2015 will contribute to the improvement of economic environment
\"The Association of Young Financiers and Businessmen – AFBA” evaluates the sum up of 2014’s and the project of 2015’s budget.
Since budgeting process of 2014 is coming to an end, evaluation of past period is already possible. The young financiers consider that on the background of existing problems, the quality of 2014’s budget performance is optimal and provides the fulfillment of state’s most obligations.
For the information, the revenue of 2014 was planned to be 9,105 milliard Gel, while the payables would consist of 9,080 milliard Gel. As of the situation of current year’s 22nd of December, 95% of revenue, 8,570 milliard GEL is mobilized and 91% of payables, 8,261 milliard GEL is assimilated. However, we have information from Ministry of Finance that 100% of revenue will be mobilized and the execution of payables will consist of 95%. Of course, this is not a positive fact, but for the current state, it is the most optimal outcome. This means that towards the end of the year, budget’s deficit spending will not take place; accordingly, the threat of Georgian Lari’s destabilization in these terms does not exist.
The main problem that is linked to the fulfillment of 2014’s budget plan is assimilation of foreign long term and budget supporting credits, which, according to the situation of 11 months, is executed by 60%. All other existing and critical problems in both, income and expenditures are not recorded in official report on the implementation of budget.
As of the main financial document of 2015, according to \"AFBA’s” evaluation, the budget of upcoming year is planned in an optimistic way. The government plans an 8,5% increase of income and the expenditures, the total amount that government will spend during forthcoming year, will rise by 7.3%.
It is to be noted that the increase of budget in 2015 will mostly be attributed to economic improvement, i.e. in contrast to 2014, when the increase of budget happened mostly due to obligations, the source of increased budget of forthcoming year will be an economic growth.
Approximate increase of 11% in revenues is planned for 2015, which will mostly be consisted of tax incomes. The plan for tax income in 201 consists of 7,6 milliard Gel, which is 11,4% more than that of 2014. If we exclude the factor of inflation, which for the next year is planned to be adjusted to 5%, it will turn out that next year, the real increase in tax income will consists of 6.4%. However, the government has planned to grow the economy by 5% during next year, thus, according to \"AFBA’s” evaluation; pace of tax income exceeding that of economic growth will be connected with increased taxation on alcohol and tobacco, for there are no additional changes in any other direction.
As for the expenditures, the government will have 6.2% more expenditure in the forthcoming year, will spend 16% more on the increase of non-financial activities, 42% more on the increase of financial activities and 419 million Gel will be added to cover the liabilities which is 30% less than planned annual amount of 2014.
Concerning the labor remuneration, on the account of 4.6% increase of labor (from 111 337 people to 116 442), the allocated funds for salaries increase by 6.7%, nearly by 100 million Gel, from 1,318 milliard to 1,407 milliard Gel. Compared to 2013, the number of employees in the budget sector is increased by 6% and the sum for labor remuneration by 18% (by 220 million Gel), during the same period there was an 8% of economic growth. \"AFBA” considers that based on the existing social background, such increase in salary funds is unacceptable. This practice existed even during the previous government and unfortunately is still a current problem.
As for other directions, every major field will have increased finances in the forthcoming year. 1 milliard 200 million Gel is to be noted, that will be used for the construction of infrastructure. For country’s long term economic growth, the development of infrastructure is of crucial importance.
The fact that the budget deficit will be decreasing during the next year is also of importance.
Therefore, the budget in 201 will be healthier and accordingly will highly support the stability of macroeconomic situation. However, the ink on the paper and actions taken might differ. The young financiers hope that problems concerning the assimilation of the budget will be eradicated and incomes and expenditures of 2015 will be executed according to the plan.
\"AFBA” will thoroughly monitor both, current and forthcoming year’s budgeting process and will make a deeper and fundamental evaluation in the nearest future.